Uzly

“Hlavně se do toho nezamotat”

Highlineři používají jen několik málo uzlů ze stovek existujících. Internet je plný návodů a videí, jak uzly uvázat, budeme se tedy soustředit spíše na to, jaké uzly jsou užitečné a kdy je použít. Neboj, v praxi je budeš procvičovat při tahání highline dost často. Měj na paměti, že u jakéhokoliv uzlu, který uvážeš, můžeš očekávat snížení pevnosti přibližně o 50%.


Uzly pro kotvení highliny:
Vůdcovský uzel (Overhand knot)

Uzel, který se většina naučí už ve školce. Pokud máš na botách tkaničky, je velká šance, že ho umíš uvázat. Pokud na jednom konci lajny uvážeš vůdcovský uzel, můžeš ho sledovat zpět koncem lajny a spojit tak 2 lajny. Ploché popruhy, narozdíl od lana, mohou být takto spojeny. Pokud bys tak spojil 2 lana, uzel by se pod tahem kroutil a prokluzoval.

Vudcovsky uzel

Osmičkový uzel (Figure 8)
Pravděpodobně nejpoužívanější uzel v lezeckém světě. Snadno se pozná, lehce se naučí a najdeš ho skoro všude. Je to vůdcovský uzel s jednou další otočkou a překvapivě tvarem připomíná osmičku.

Na sedák se uvážeš tak, že uděláš osmičku asi 1 metr od konce lana, protáhneš oky sedáku a budeš sledovat pramen lana zpět uzlem. Můžeš s ním spojit 2 konce lan, pokud ho uvážeš tak, že přehneš lano na dvojito, vytvoříš tím smyčku, do které můžeš cvaknout materiál.

Osmickovy uzel

Devítkový uzel (Figure 9)

Devítkový uzel je osmičkový uzel s jednou otočkou navíc. Touto logikou by se tedy vůdcovský uzel měl nazývat sedmičkový, prože devítkový uzel toho s číslem 9 taky moc společného nemá, ale nechme toto téma. Teorie je taková, že jde po zatížení snáze rozvázat, oproti klasické osmičce, žádné další výhody však nepřináší a není používán téměř nikde.

Nedokončený devítkový uzel (Unfinished figure 9) vznikne, pokud nedokončíme poslední krok a smyčku přehneme a přehneme vzniklá oka přes sebe. Nejlépe je to vidět na videu od ISA (EN).
Nedokončený devítkový uzel je poměrně složitý na kontrolu a pokud necvakneš správné prameny lana, stane se z něj prokluzující uzel, který se pod zatížením rozváže.



Liščí smyčka

Pokud smyčku nebo spanset protáhneš kolem objektu a pak prostrčíš skrz sebe sama, čím více budeš za volný pramen tahat, tím více bude stahovat daný objekt uvnitř. Spansety kolem stromu jsou klasický příklad. Můžeš tak spojit 2 smyčky dohromady. Pokud uvážeš liščí smyčku na zadní straně objektu, který obvazuješ a vyvedeš konec na objekt, můžeš tak zvednout master point tvého kotvení. V angličtině se pro tento typ uvázání používá slovo "scorpion".


Basket hitch

Jedná se v podstatě o přehnutí smyčky nebo spansetu kolem objektu, popřípadě jiné smyčky v půlce a tím snížení délky na půl. Používaný zejména když je potřeba prodloužit kotvení, ale nechceme ho prodloužit o celou délku spansetu.


Dračí smyčka (Bowline)

Uvázat tenhle uzel vyžaduje trochu cviku, ale na druhou stranu není potřeba vázat osmičku před tím, než obhazuješ objekt. Jen uvážeš konec lana kdekoliv chceš ukončit smyčku a toť vše. Můžeš ho použít při slaňování, nebo se s ním navázat na sedák. Po zatížení se také lepé rozvazuje v porovnání s osmičkovým uzlem. Snáze se při jeho vázání udělá chyba a není tak jednoduchý na zkontrolování, není tedy nijak široce využívaný.


Dvojitý / Trojitý rybářský uzel

Tyto uzly kroutí lano na sebe tak, že vznikne ve středu díra, kterou se poté prostrčí konec lana. Pokud to uděláš na jednom konci lana, právě jsi uvázal pojišťovák (stopper knot), takže neproklouzneš při slaňování. Často se také váže kolem lana na konci osmičkového uzle jako pojistka, i když toto není potřeba.

Pokud položíš 2 konce lana vedle sebe, tak aby konce směřovali proti sobě a uvážeš rybářskou smyčku na obou koncích, můžeš tak spojit 2 lana k sobě. Dvě otočky jsou dvojitá smyčka, 3 otočky trojitá a tak dále, teorie je taková, že čím více otoček, tím lépe půjde uzel rozvázat, to se však v praxi ukázalo, jako ne tak úplně pravda. Z toho co zatím víme, počet otoček neovlivňuje pevnost uzlu.

Pokud uděláš smyčku a pak kolem pramenu uvážeš rybářský uzel, bude se smyčka pod tahem sama utahovat.

Dvojita rybarska smycka
Trojita rybarska smycka

Upravitelná smyčka

Sešité smyčky, jako např. Spansety nebo lezecké smyce jsou překvapivě nastavitelné. Stačí uprostřed vytvořit X a spodní část omotat kolem horního pramene jako na tomto videu (EN). To může být velmi užitečné, pokud chceš spanset upravit na přesnou délku.

Upravitelna smycka


BFK, Figure 8 BFK, Tailless BFK

Pokud máš 2 nebo více nýtů, ze kterých se lano potkává v jednom bodě, ve kterém ze všech pramenů lana nebo smyčky uvážeš uzel, nazývá se takový uzel “Big fucking knot”, zkráceně BFK. Klasický vůdcovský uzel může být BFK, jedna otočka navíc a máme osmičkový BFK. Pokud jsou oba konce lana mimo uzel, nazýváme takový BFK “tailless” (ačkoliv konce má, většinou docela dlouhé). Takové uzly jsou pro kotvení poměrně oblíbené. Čím větší BFK je, tím lépe se rozvazuje a tím méně snižuje pevnost, jelikož poloměr ohybu je větší.


Sliding X

Sliding X je smyce ve tvaru V vycházející z 2 kotvících bodů. Jeden pramen je otočený o 180° aby v případě selhání jednoho z kotvících bodů zachytil pád. V případě budování sliding x ze 3 nebo 4 kotvících bodů se kotvení může začít kroutit (otáčet do strany). Při kotvení za více než 2 jistící body vždy provlékneme lano / smyci od master pointu ke kotevnímu bodu a zpět, takto opakujeme pro všechny kotvící body.

Double sliding X (2 kotvící body) se často využívá s dlouhými lezeckými smycemi (např. 240cm), kdy smyci zkrátíš přeložením na polovinu její délky čímž také zvýšíš pevnost. Přehni smyci na půl, cvakni do jistících bodů a otoč vnitřní 2 prameny (ne vnější) - ověř si, že je uzel uvázaný správně tím, že jeden jistící bod vycvakneš a zkusíš, jestli celý systém neproklouzne.