A Frames

“Občes je třeba trochu zvednout úroveň”

A Frame, "Áčko", kozy... všechny tyto názvy označují jednu a tu samou konstrukci, která se používá ke zvednutí master pointu do výšky. Ironicky většina z nich nemá tvar A, ale spíš X, T nebo pyramidy. 2KM highline v lomu v kanadě byla zvednuta do výšky jen jednou tyčí - byť obří - které se říká monopod. Ty, které tvarem vypadají jako A, ale místo umístění kotvení na vrchol konstrukce, visí toto kotvení za lana uprostřed konstrukce, se nazývají závěsné.



K čemu je A Frame?

Proč vlastně potřebujeme zvedat kotvení? A Frame můžeme použít k prevenci odírání materiálu o zem, vyrovnání výškového rozdílu mezi 2 stranami kotvení a k stabilizaci master pointu. Když máš master point ve výšce, nalézání a slézání z takové lajny je mnohem jednodušší a také může unsadnit případnou záchranu.

Ne vždy k dosažení výše popsaného efektu potřebuješ obří konstrukce, občas stačí kotvení podložit např. batohem (ideálně nějaký odolný tahačák). Do batohu je také dobré umístit např. lano nebo hlínu/písek. Kus klády nebo kámen může také posloužit stejně, dej však pozor, abys ho dostatečně zajistil, aby nespadl z okraje skály a někoho nezranil.

Bandáže

Pokud tvůj A Frame brání prodření a z ničeho nic selže, tvé kotvení či lajna se může velmi rychle přeříznout. Mysli tedy vždy i na případ selhání a obandážuj místa, která by se v takovém případě dotýkala ostrých hran nebo se třela o skálu.

Lajna by nikdy neměla přijít do přímého kontaktu s konstrukcí.

Přírodní A Frame

Ne vždy ke zvednutí master pointu potřebuješ na místo tahat dřevěnou konstrukci. Například namísto přímého kotvení za kámen můžeš zakotvit za ním a poté vytáhnout master point na tento kámen a tím ho zvednout. Můžeš vzít 2 větve (ověř si, že jsou opravdu pevné) a svázat je kusem lana či parakordem do tvaru X. Další možností je použít strom ve tvaru Y, za který nechceš kotvit, ale dostatečně pevný, aby zvedl tvé kotvení do vzduchu.



Inverzní stabilizace
Občas nechceš master point zvedat do výšky, ale místo toho ho vyvést na stranu nebo stáhnout k zemi. To může být obzvláště užitečné, pokud je kotvení daleko nebo mimo směr od místa, kde chceš mít master point. Také může přispět k lepšímu rozložení sil mezi kotvící body, pokud by se jinak masterpoint pohyboval ze strany na stranu.

A frame může zvednout master point do výšky, ale nýt k přichycení na okraji skály nebo smyčka zavěšená za strom, ke které přichytíš master point bude fungovat stejně dobře.

Typy konstrukcí:
Ještě než se konečně podíváme na různé konstrukce, přijde mi užitečné zmínit, že existují dřevěné konstrukce, které si můžeš koupit v některých obchodech se slacklinovým vybavením. Nicméně všechny jsou zamýšleny pro použití na krátkých tricklinách napnutých pomocí ráčny a NEJSOU vhodné pro highline. A frame-y od SLACKLINE INDUSTRIES a GIBBON nejsou schopné pořádně stabilizovat master point. SPIDER slacklines prodávají malý dřevěný A frame, který je však moc malý na to, aby stál za používání na highline. Také není tak stabilní v porovnání se závěsnou konstrukcí.

Závěr? Postav si vlastní! Jak? Pojďme se podívat na to, jaké máš možnosti.
Mysli na to, že skladnost se odvíjí od toho, jak A frame vyrobíš, ne jaky typ zvolíš. Pokud by tě i tak zajímalo více, podívej se na přednášku od Bradleyho Dulinga (EN) z ISA Safety eventu 2017.


A Frames, X Frames
Dva trámy, které se scházejí v jednom bodě nahoře (A) nebo se kříží uprostřed (X), většinou ještě zajištěné dole lanem, aby se nerozjeli od sebe. Dají se poměrně jednoduše složit. Na návodu od SLACKTIVITY se můžeš podívat, jak si ho vyrobit doma sám. Jak se posléze používá se dozvíš na videu od Ryana Jenkse (EN).

T Frames
2 kolmé desky s příčkami, které vypadají jako obrácené písmeno T.
K dispozici je 24 stránkový návod od Bradleyho Dulinga (EN) jak si sestavit vlastní T Frame.
Na další stránce (EN) je k tomu přidán i návod jak zakopat kotvu do země.

Monopod
Monopod se nepoužívá tak často. Jedna "tyč" - nebo v případě 2Km dlouhé highliny v lomu v kanadě telefonní sloup (již bez drátů) - může být použit jako monopod. Toto řešení vyžaduje kotvící lana, která zabrání v pohybu a pádu sloupu. Pokud nějaké z nich selže, konstrukce může spadnout, tedy musí být ukotvená pečlivě.

Závěsná konstrukce (Hang Frames)
Nejstabilnější a nejpevnějším typem je Hang Frame. Vyžaduje více dřeva, jelikož master point bude zvednutý 30-100cm ve vzduchu, což je ale méně, než velikost konstrukce.

Bradley vysvětluje, jak je sestrojit ve svém krátkém videu (EN), delší (podrobnější) verze je k dispozici zde (EN). Přidáváme několik videí z GGBY 2017, kde bylo použito několik komplexních sestav.

V tomto playlistu se můžeš podívat na všechny testy, které Bradley provedl na závěsných konstrukcích. Síly, působící na kotvení se při použití závěsné konstrukce mění (více o tomto tématu v tomto videu (EN)). Jerry Miszewski měril sílu působící směrem dolů na konstrukci ze dřeva (hranoly 5x10cm) v tomto videu (EN) a zlomil dřevo při síle 25kN. Sílu však působil směrem dolu, aby taková síla mohla vzniknout, musela by na highline působit síla okolo 50kN.

Pokud by úhel do země měl ostrých 30°, bude na materiál působit stejná síla, jako na lajnu. Tato síla se může s měnícím se úhlem zvyšovat, v praxi však nikdy tak velké síly působit nebudou. Pokud však pochybuješ, sáhni při vyrábění aframu po rozměru dřeva 10x10cm.