Master point

“Co cvaknout do té obří smyčky, co mám ve svém kotvení?”

Vytvoření kotvení pro highline a její následné napínání jsou 2 odlišné věci, které jsme chtěli nechat oddělené. Takže měl by být master point v části o kotvení, nebo v části o napínání?

Pojďme se nejdřív podívat na pár věcí.

Zaprvé, jako master point NEPOUŽÍVEJ KARABINY, ŽÁDNÉ, ALE HLAVNĚ NE HLINÍKOVÉ!. Můžeš si přečíst sekci o cyklickém zatížení, aby jsi pochopil, proč je to špatný nápad. Hliník praská a ocel se deformuje, ale není to jen o tom! Právě jsi vytvořil něco pevného a velkého, přesně tak, jak to máme rádi… jenže karabina není pro tento typ použití určena. Může se otočit a zatížit se u zámku a ne podélně, což drasticky sníží její pevnost. Nemluvě o tom, že kotvítka většinou nejsou navržena pro spojení karabinou.

DVA BODY
Okej, pojďme se podívat za oceán. Amerika je zemí neomezených možností a omezených master pointů na číslo 1. Přesně tak, američané z drtivé většiny budou ve svém kotvení mít jeden master point. Na druhou stranu u nás v evropě je, nebo minimálně bylo, zvykem mít v kotvení 2 “master pointy”, jeden pro main a druhý pro backup. Master point je tu v uvozovkách, protože se z definice o master point nejedná. Jedná se o 2 body (Master point považuji za bod, kde se všechny ostatní části potkávájí, včetně apokalyptického backupu, který tam někdo cvaknul po natažení “co kdyby náhodou”).

Nejnovějším trendem v kotvení poslední doby je používání BFK, které jsou sdíleny jak hlavním popruhem, tak backupem.

SPOJENÍ VS ZABUDOVÁNÍ
Teď když máš lano nebo spansety spojeny do jednoho bodu, co do něj strčíš? Kvalitní omega šekl je to nejčastější, s čím se setkáš. Soft šekl je další odlehčenou variantou, kterou můžeš použít. Protože zde nebude docházet k pohybu / tření, které by mohly ohrozit soft šekl / spasnet. Tohle jsem tvoje jediné dvě možnosti, pokud se rozhodneš použít connector (spoj).

Kotvítko ale můžeš zabudovat přímo do kotvení, tedy alespoň kotvítko pro hlavní lajnu a to u kotvítek, která mají velká oka a nemají ostré hrany (jako Alpine Weblock 5.0) nebo mají v zadu pin, který je schopný vydržet velkou zátěž.

NA VELIKOSTI ZÁLEŽÍ
Jednou pro vždy už si to zapamatuj, na velikosti záleží! Pamatuj taky na to, že do master pointu se ti musí vejít 2 věci, hlavní lajna a backup. Měj tam tedy dost prostoru, aby se ti tam vešlo tvé vybavení. Nepoužívej malé šekly, pokud je master point tlustý.

JE DŮLEŽITÉ, JAK VĚCI POUŽÍVÁŠ
Celkém těžké zničit omega šekl.. ale pokud se ti to povede, vyhoď ho. Většina kotvítek a šitých ok může být spojena omega šeklem. Soft šekly by neměly být používány s kotvítky, které mají ostré hrany, což je bohužel většina z nich. Softšekly jsou v pořádku pro spojování šitých ok. Více se o tomto rozepíšeme v dalším kurzu napínání highline. Pro spojování segmentů běžně používáme 5mm soft šekly, jelikož uzel je o 25% menší, avšak oproti 6 nebo dokonce 8mm softšeklům pro naše kotvení neušetříme ani peníze, ani váhu. Nejde jen o pevnost, ale i o výdrž.

UZLY
Uzly na lajně drasticky snižují její pevnost. Čím větší je uzel, tím pevnější je. Na statické straně kotvení by mělo být našité oko, které zvládne zachovat 80-90% pevnosti lajny. V praxi vystačí obandážovaný frost knot, avšak bezpečností faktor se pak drasticky snižuje. Většina lidí se rozhodla nevázat uzly na hlavní lajně, kde jsou pod konstatním působením síly, a vážou je jen na backupu, kde by případné vystavení síle bylo jednorázové a pouze v případě selhání mainu.

POZICE
Pozice master pointu je důležitá. Pokud můžeš, neumísťuj master point daleko za hranu skály. Napínání bude na hovno, nasedání / sesedání z lajny bude na hovno, záchrana z lajny bude na hovno… ještě víc, než normálně. Všechno je na hovno na lajně, která začíná tak daleko od kraje skály. V ideálním případě chceš mít master point jen pár centimetrů za hranou, tak, aby kotvítko bylo těsně za ní. Pamatuj však, že lajna se nesmí ničeho dotýkat, takže to s tou intimností zase nepřeháněj. 15 centimetrů mezi lajnou a skálou splní účel úplně stejně jako 1,5 metru.

POVOLOVÁKY
S trochou štestí ses s povolovákem setkal už v parku, kde je většinou uvidíš na kotvítku na napínací straně. Na highlině je zvykem dávat je na statickou stranu, to proto, abys nemusel pouštět / posílat lajnu na druhou stranu k vykotvení. Pokud jsi navíc připraven, máš už přivázanou repku k oku na statické straně a můžeš rovnou posílat lajnu na druhou stranu, ale o tom až v dalším kurzu.

BANDÁŽE
Obandážuj si pořádně kotvení a lajnu. Ideální stav je ten, že obandážuješ kotvení a lajnu tak, abys na ní pouhým okem viděl a mohl ji tak lehce zkontrolovat pohledem. Pokud bude zabalený jako balíček z aliexpressu, může být kontrola před nástupem na lajnu složitější.

Zaměř se na obzvláště ostré kameny a části skály a ty podlož. Jakákoliv část, která se může pohybovat po drsném povrchu by měla být obandážována. Naplnit batoh (nebo tašku) něčím měkkým a umístit ho pod master point je výborný způsob jak zabránit tření a zároveň na kotvení stále vidíš.

Pamatuj, že stačí pár přejetí lany přes skálu a lajna se přetrhne.