Příprava

Tejpování lajny

Jak sis určitě všiml, při highline používáme 2 lajny - main a backup. K tomu, jak spojovat main a backup k sobě existuje na internetu spoustu materiálů. Proč ale potřebujeme lajny spojovat k sobě?

Roztejpovaná lajna

Málokdo ví o tom, že pokud se highlina kompletně roztejpuje, stáva se nebezpečnou. Lajny začnou ve větru oscilovat (většinou k roztejpování lajny dojde právě vlivem silného větru) tak prudce, že se o sebe mohou poškodit.

Metody

Pravděpodobně si se setkal s metodou "sliding backup", kdy backup volně prokluzuje tejpou.
Postup je popsaný v tomto videu (EN).

Jinde ve světě se občas setkáš s metodou "sliding main", kdy tejpa klouže po hlavní lajně a na backupu je napevno.
Srovnání různých metod tejpování včetně jejich výhod najdeš v článku od Balance community.

Vzdálenost mezi jednotlivými oky závisí na délce lajny. U kratších lajn cca 2-4 metry, u delších lajn (200m+) stačí vzdálenosti 5-10m.
Za zmínku stojí, že nepravidelné vzdálenosti mezi oky pomáhají absorbovat vibrace v lajně.

Tejpování segmentů

Při spojování segmentů je potřeba zatejpovat jak softšekl / mailonu, kterou segment spojuješ, tak přitejpovat main i backup k sobě. To proto, aby kruhy při přecházení proklouzli co nejsnadněji. Zároveň tím chráníš spoj proti pohybu.

Čím tejpovat?

Na výběr máš z několika možností, od klasické elektrikářské pásky, přes duct tape až po lezecké tejpy.
Při výběru zvaž jejich pevnost a také množství lepidla, které zanechají na lajně.



Spojování segmentů

Spojované lajny se v poslední době těší čím dál větší oblibě. Hlavně s většími a náročnějšími projekty přichází řada výhod. U delších lajn se snižuje délku pádu při selhání, umožňuje ti skládat gear v komunitě a tahat delší highlony bez nutnosti kupovat dlouhý kus lajny v kuse.
Takhle ti stačí k napnutí 250m dlouhé lajny tři 80m segmenty. A pokud máš 2 kamarády, stačí aby si každý pořídil 80m kus. Pro spojení jednotlivých segmentů se nejčastěji používají mailony nebo softšekly.

Existuje několik způsobů spojení segmentů - každý z nich však vyžaduje, aby na hlavní lajně i backupy byly našitá oka. Lajny se nejčastěji spojují softšeklem nebo oválnou mailonou. Softšekly je potřeba zatejpovat, aby nedošlo k jejich pohybu / rozpojení při přetahování.

Metody:

1) Inov split (Slack Inov)

Pravděpodobně nejpoužívanější metoda pro spojování segmentů. Hlavní lajna je spojena softšeklem, provlečeným do sebe do tvaru osmičky. Backupy jsou pak spojeny spojovacím prvkem (mailonou nebo softšeklem) přes toto překřížení - viz obrázek. Toto zapojení je redundantní, vyžaduje pouze 2 spojovací prvky (2 softšekly nebo softšekl a mailonu) a nevyžaduje na lajnu našívat žádné další prvky (jako u T-Loop nebo Double loops metody). Přes takový spoj navíc proklouzne kruh relativně lehce.

Při použití stejně dlouhých segmentů je vhodné na jedné straně použít extender (kus lajny nebo dyneemy) pro backup.

Více se dozvíš v tomto videu (EN).

Jednou z nevýhod Inov Split je, že pokud selže softšekl (ano, připusťme si, že se to může stát) na hlavní lajně, pak selže celé zapojení. S lehkou úpravou a za použití delšího softšeklu je možné využít oka na koncích lajn a propojit všecny 4 oka jedním softšeklem mezi sebou. Obzvláště při použítí 4 nebo 5mm softšeklů se hlavní lajny dostávají velmi blízko k sobě, takže nebudeš mít po zatejpování problém přejít i s malým rozměrem kruhu. Nabízí také o trohu větší redundanci, než klasické slack inov zapojení.

2) Double loops (Slacktivity type A)

Poměrně jednoduchý způsob jak spojit 2 segmenty k sobě. Vyžaduje našitý kus lajny s okem na hlavní lajně, do kterého se zapojí backup z dalšího segmentu. Je možné také spojit backupy k sobě, nicméně je potřeba více spojovacího materiálu (mailona, softšekl) a navíc je tato varianta poměrně složitá na správné zatejpování a může být problém přes spoj přejít s menším kruhem. Výhodou je, že k této metodě stačí malý odřezek lajny, přičemž se prošívají se pouze 2 vrstvy lajny, což pro většinu prodejců slacklinového vybavení není problém, navíc to nebude příliš drahé.

3) T-Loop (Slacktivity type B)

T-Loop je méně používaná metoda, která dovoluje spojovat jednotlivé segmenty hlavní lajny nezávisle na backupu. Nevýhodou je jednak nutnost našít T-Loopy (aktuálně dodává pouze Slacktivity), nižší pevnost (~11kN) a také větší velikost po zatejpování, než např. u Inov Split. Pokud však již vlastníš dlouhý kus lajny a je ti líto ho rozřezat, můžou být T-Loopy řešením

4) Sewn backup (Slacktivity type C)

Backup prošitý do mainu je zajímavý myšlenka, ovšem v praxi neobstává tak, jak se na první pohled zdá. Main a backup je potřeba koupit sešitý v kuse, což může být samo o sobě nevýhodou. Dalším problémem, na který majitelé takového setupu naráží je nemožnost upravovat délku backupu v systému, což může například při bouncování na velmi naplé lajně vyústit k napínání backupu.

5) Dura LaVida loop

Dura la vida vyžaduje na každé straně hlavní lajny našité "oko" před koncem lajny, do kterého se následně zapojí backupy z obou segmentů. Takto našité oko bude mít oproti T-Loopu mnohem větší pevnost, což eliminuje hlavní problém T-Loop metody. Nicméně vyžaduje sešít lajnu na 6 různých místech, což může být poměrně nákladné. Taktéž jsou potřeba 2 spojovací prvky pro backup, namísto jednoho jako u InovSplit metody.


Pokud tě zajímá více o spojování segmentů, podívej se na video (EN) věnované právě tomuto tématu.